Karneval
Morena
Geografia trochu netradične
Na projektovej hodine geografie žiaci 5. ročníka prezentovali svoje modely sopiek vyrobené z rôzneho materiálu. Na ukážku činnosti vylievania sa lávy na povrch sopky využili vodu, sódu bikarbónu, ocot a červenú papriku. Žiakov takáto forma hodiny bavila a mali z nej dobrý pocit.
Mgr. A. Vidumská
10Do galérie Geografia trochu netradične boli pridané fotografie.
Dejepisná olympiáda
V krásny dátum 14.02. si naši žiaci overovali svoje vedomosti na dejepisnej olympiáde v Kysuckom Novom Meste. Tento rok našu školu reprezentovali ôsmačky Paulína Beliančinová, Adriána Mikolajová a šiestaci Peter Hošták a Dávid Radočáni. Úlohy boli vytvorené z tematických celkov učív šiesteho, ôsmeho, deviateho ročníka a regionálnej histórie. Olympiáda skončila pre našu školu veľmi úspešne, keďže naše dievčatá sa vo svojej kategórii umiestnili na prvom mieste, pričom obe postupujú do krajského kola. Aj chlapci sa držali veľmi dobre. Dávid Radočáni obsadil 4. a Peter Hošták 6. miesto. Všetkým patrí veľká vďaka za odvahu a najmä čas, ktorí boli ochotní venovať príprave. Veríme, že dievčatám sa bude rovnako dariť aj na krajskom kole a želáme im veľa šťastia.
Mgr. Paulína Brisudová
Do galérie Dejepisná olympiáda boli pridané fotografie.
Hviezdoslavov Kubín
Valentín 2019
Deň zaľúbených na škole sa niesol (ako vždy) v znamení červenej farby . Počas prestávok členovia žiackeho parlamentu zisťovali, čo a pre koho si deti pripravili Valentínky. Podľa ankety najviac darčekov mali pripravených pre rodičov a kamarátov, no nezabudli ani na učiteľov. Prevažne to boli sladkosti, vlastnoručne vyrobené papierové pozornosti, básničky a pesničky. Piata trieda na hodine TEH vyrábala valentínsku krabičku na sladkosti. Deviatak Tomáš nezabudol na svojich kamarátov, všetkým podaroval lízanku. Pamätajme však na to, že robiť radosť iným, robí šťastných aj nás samých.
Mgr. Anna Vnuková
12Do galérie Valentín 2019 boli pridané fotografie.
Lyžiarsky výcvik
Stredisko Ski Snow paradise Veľká Rača Oščadnica v dňoch od 4.februára do 8.februára 2019 poskytlo pre žiakov 7. ročníka ZŠ Horný Vadičov vhodné lyžiarske podmienky. Pred kurzom sa vykonali náležité prípravy s technickým zabezpečením, organizáciou, kondičnou prípravou na hod TSV, poučením o BOZP, súhlasmi zákonných zástupcov o zdravotnej spôsobilosti a pod.. Doprava bola riešená autobusom od školy v Hornom Vadičove, až na Ski Snow paradise Veľká Rača Oščadnica-Dedovka.
Okrem teoretickej prípravy sa kurz zameral aj na praktickú časť na svahoch lyžiarskeho strediska Ski Snow paradise Veľká Rača Oščadnica. K dispozícii boli dva lyžiarsky vleky - Dedovka /cca1200m a Hrebeň 600m/, čo bolo postačujúce. Lyžiarskeho výcviku sa zúčastnilo 18 žiakov. Cieľom začiatočníkov bolo- vedieť postoje, zjazdiť terén oblúkmi z pluhu, z rozšírenej stopy, brezdenie a iné. Cieľom pokročilých bolo -vedieť zjazdiť terén otvorenými a uzatvorenými oblukmi klasicky a carvingovými oblúkmi, obraty, krasojazda a pod.
Na daný počet boli zabezpečení 2 inštruktori zjazdového lyžovania. Zverenci mali veľkú chuť naučiť sa všetkému, čo súviselo s lyžovaním. Okrem zvládnutia lyžiarskych techník v rôznom snehovom teréne sa z obľubou tešili jazdou medzi kuželkami a zimným hrám v prírode súvisiacich s lyžiarskym výcvikom. Počasie a podmienky na lyžovanie boli vynikajúce.
Veľa pekných zážitkov žiakom určite utkvie v pamäti a už teraz absolventi LV preukazujú záujem o lyžovanie v okolitých lyžiarskych strediskách.
Vyučujúci TSV Ing. Martin Slovák
10Do galérie Lyžiarsky výcvik boli pridané fotografie.
Športové hry na snehu
Peer to peer
je princíp, ktorý je spojený s rovesníckym vzdelávaním. Jednoducho povedané, žiaci rovnakého veku alebo starší žiaci dokážu mladším spolužiakom povedať, vysvetliť osvojené učivo jednoduchým a pochopiteľným spôsobom.
Príprava na takéto vzdelávanie je však časovo náročná. Žiaci v pozícii učiteľa sa musia popasovať s výberom vhodnej témy, výberom pomôcok. Správne si rozdeliť vyučovaciu hodinu a plánované aktivity prispôsobiť veku učiaceho sa. Toto všetko však naši deviataci zvládli a zavŕšením ich dvojmesačnej prípravy bolo pôsobenie v triedach prvého stupňa. Úlohy učiteľov sa zhostili výborne. Ich pocity z hodiny vyjadrili nasledovne:
„ Tá hodina nás veľmi bavila. Deti boli aktívne a na ich počet aj veľmi kľudné. Tiež nás veľmi prekvapila ich aktivita a nadšenosť z takých jednoduchých hier.“ – Nátália, Sofia, Klaudia, Zuzana v 2. triede
„ Najskôr sme boli vystrašení ako to bude prebiehať, ale keď sme začali, strach opadol. S deťmi sa spolupracovalo dobre. Program sa im páčil, muffiny im chutili. Boli veľmi aktívni a šikovní. Nakonci, keď sme vytvárali plagát, ich kresby nás veľmi potešili.“ - Laura, Lukáš v 1. triede.
„ Na prezentácii s tretiakmi to bolo zábavné. Všetky deti sa zapájali. Boli hravé a milé a nebolo konca, lebo deti sa chceli stále zapájať.“ –Ondrej, Tomáš v 3. triede
„ Pre žiakov tretej triedy sme si pripravili 1 vyučovaciu hodinu. Zábavnou formou sme im ukázali, že učenie nie je len drina, ale môže z toho byť aj skvelá zábava. Príprava nebola veľmi ľahká, ale nadšenie, ktoré sme u deti videli nám to nahradilo. Boli veľmi šťastné a vďačné.... -Kika v 3. triede
15Do galérie Peer to peer boli pridané fotografie.
Čítame v ŠKD
Jednoduché a hnané stroje
Skúmanie ako veci fungujú, skúmanie princípov príčiny a následku, návrh a riešenie podľa zadaných kritérií. To je pár oblastí, s ktorými sa žiaci siedmeho ročníka stretnú prostredníctvom lega s názvom Jednoduché a hnané stroje. Práca so stavebnicou zaujímavou formou učí žiakov testovať, skúmať a získavať nové vedomosti o strojoch a zariadeniach z reálneho života. Na prvých hodinách zameraných na prácu s legom žiaci spoznali rôzne typy pák a princíp páky uplatnili pri zostrojovaní vlastného zariadenia. Práca vo dvojiciach je prínosom aj v oblasti sociálnych vzťahov či sebarozvoja osobnosti. Zavedenie nového predmetu podľa doterajších skúsenosti a pozitívnych ohlasov bola správna voľba, ktorá okrem iného prispieva k napredovaniu školy v oblasti inovácie vzdelávania.
2Do galérie Jednoduché a hnané stroje boli pridané fotografie.
Drogy
Sladkosti závislosťou
Zruční družinári
S obezitou sa nekamarátime
Aj v zime je veľa možností, kedy môžu deti stráviť popoludnie pohybom vonku. Bohatú snehovú nádielku sme ihneď využili na stavanie sôch, alebo podľa chuti na iné šantenie na snehu. Malí umelci robili čo mohli. Je to práca namáhavá a deti sa pri nej aj trochu zapotili. Stálo to však za to, pretože deti mali radosť z pobytu na čerstvom vzduchu a spoločne strávenom čase. V neposlednom rade urobili niečo aj pre svoje zdravie.
Bc. M. Cabadajová
4Do galérie S obezitou sa nekamarátime boli pridané fotografie.
Mladý prírodovedec
Po minuloročnom prvom ročníku školskej súťaže Mladý prírodovedec sa tento rok uskutočnil aj jej druhý ročník. V stredu 19.12. sme sa zišli v multimediálnej učebni, aby sme sa zabavili a precvičili si naše všeobecné vedomosti formou známych súťaží. Štrnásť najodvážnejších mladých prírodovedcov z našej školy súťažilo medzi sebou v troch kolách. Teší má, že zastúpenie mala každá trieda druhého stupňa. Prvé kolo prebehlo pomocou vzdelávacej platformy Kahoot, ktorú naši žiaci dobre poznajú. Z najlepších z tohto kola vzišli dve semifinálové pätice. Hra Riskuj sa postarala o druhé kolo, z ktorého len najlepší postúpili do finále. V prvom semifinále bola najúspešnejšia Laura Kvašňovská z 9.A. V druhom to bolo oveľa napínavejšie a o víťazke musela rozhodnúť doplňujúca úloha. V nej mala menej šťastia a rozvahy Zuzana Zajacová, a tak do finále postúpila Paulína Beliančinová z 8.A. Finále sa konalo formou známej televíznej hry A-Z kvíz. Dievčatá preukázali naozaj veľké množstvo vedomostí. Nakoniec sa však víťazkou stala Laura Kvašňovská a okrem dobrého pocitu si odniesla aj zaujímavú encyklopédiu. Víťazke, ako aj všetkým súťažiacim gratulujeme za bojovný výkon.
Mgr. R. Klacko
Do galérie Mladý prírodovedec boli pridané fotografie.
Beseda s Natáliou Milanovou
Dňa 17.12.2018 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili besedy so spisovateľkou Natáliou Galisovou Milanovou, bývalou poslankyňou OĽaNO a učiteľkou slovenského jazyka a dejepisu. Na začiatku nám čo-to prezradila o svojom živote a potom nám predstavila svoj knižný debut s názvom Dejiny statočného národa slovenského.
Autorka sa rozhodla posvietiť si na slovenské dejiny z celkom nového pohľadu. Vzdala sa akademického poňatia v prospech nadľahčeného, jednoduchého, zrozumiteľného, zábavného štýlu v duchu hesla, že história predsa nie je žiadna nuda. V dvanástich kapitolách postupne predstavuje našich predkov, od najstarších a najchlpatejších, po tých dnešných, senzačne udržiavaných. Keďže je knižka určená najmä malým čitateľom, nechýbajú veselé obrázky a texty plné zaujímavostí, tajomností, pikošiek a príbehov, ktoré sa stať mohli, ale aj nemuseli. Na svoje si prídu aj dospeláci, ktorí nepochybne zistia, čo doteraz netušili. Napríklad, akú obľúbenú nadávku používal Ľudovít Štúr či fakt, že známy smajlík je náramne podobný vlajke Mórica Beňovského. Knižka Dejiny statočného národa slovenského chce byť knižkou, ktorá deťom a ich rodičom predstaví naše dejiny spôsobom, že si ich jednoducho musia obľúbiť. Keď si ich obľúbia, budú mať radšej svoju malú zem a hádam aj ľudí v nej. A to na začiatok celkom stačí.
V závere besedy pani spisovateľka veľmi pohotovo odpovedala na naše zvedavé otázky.
Týmto jej aj chceme poďakovať za zábavno-náučnú besedu. Ďakujeme !!!
Mgr. Alena Vnuková
Do galérie Beseda s Natáliou Milanovou boli pridané fotografie.
Koncert žiakov ZUŠ
Vianočný bazár
Pytagoriáda